Без лукомор’я, але з «рашизмом»: якою буде нова шкільна програма?

Міністерство освіти і науки оновило шкільні програми на новий навчальний рік. З курсу літератури викинули російських та білоруських письменників, а до «Основ здоров’я» додали екстрену домедичну допомогу. Школярі також більше не будуть вивчати російську мову. Зміни опублікували на сайті МОН. 

Шкільну програму скорегували з огляду на війну росії проти України. Що додали або прибрали:

«Історія»

В оновлених програмах СРСР називатимуть державою імперського типу. Будуть вивчати не лише інструменти насильства, а й опір українців.

В розділі найновішої історії діти будуть вивчати російсько-українську війну, що розпочалася з 2014 року, а з цим і нові терміни: «присвоєння суверенітету», «русскій мір», «рашизм», «колабораціонізм»; замість вислову «політика русифікації» буде вислів «політика російщення».

«Зарубіжна література»

З програми вилучили твори російських і білоруських авторів. Замість них діти читатимуть Жана де Лафонтена (французький байкар), американця О. Генрі, француженки Анни Ґавальда, шведа У. Старка, ірландця Джона Бойна, француза Е. Шмітта, австрійця Йозефа Рота, українця в еміграції А. Гранаха тощо.

У програму замість творів російських поетів увійшли шедеври світової лірики: П’єр Ронсар «До того, як любов у світ прийшла…», Р. Бернс «Моя любов…», Й.В. Ґете «До моїх пісень…», Г. Гейне «Коли настав чудовий май…», Адам Міцкевич «Непевність».

Однак залишили авторів, які писали російською мовою, але були тісно пов’язані з Україною – М. Гоголь, В. Короленко (за вибором вчителя), твір М. Булгакова «Собаче серце» (за вибором учнів і вчителя). У списку творів для додаткового читання залишили твори Ільфа і Петрова («12 стільців»), А. Кузнецова («Бабин Яр») та кримськотатарського письменника Т. Халілова.

«Захист України»

До предмета додали інформацію про російсько-українську війну та наших Героїв, а також досвід ведення бойових дій.

«Основи здоров’я»

Діти будуть вивчати, що робити під час повітряної тривоги, домедичну допомогу та психологічну самодопомогу.

«Основи правознавства»

Додали розділи про Міжнародне гуманітарне право.

«Географія»

Тему «Країни Азії» оновили інформацією про Республіку Корея.

Нагадаємо, усі школи Кривого Рогу будуть працювати онлайн з 1 вересня.

August 18, 2022

Пошукаємо?