Коли закінчиться війна? Головнокомандувач ЗСУ Залужний розповів про перспективи на 2023 рік

За певних умов війна може тривати роками. Про це заявили Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони й розвідки Михайло Забродський у великому матеріалі. Своє бачення українські військові висловили напередодні чергової зустрічі в Рамштайні. Схоже, від міжнародних партнерів Україна понад усе чекає далекобійної зброї. Але усе по черзі. 

Чого прагне росія?

Передусім, це вийти на адміністративні кордони Донецької області через просування на Ізюмському та Бахмутському напрямках. Надалі рф може піти на Запорізьку область, захопити Запоріжжя, Дніпро. Це призведе до того, що наша країна втратить контроль над значною частиною Лівобережної України. Повернеться загроза захоплення Києва та повторного наступу з Білорусі.

Більше перспектив для росії відкриває подальше просування на півдні країни. Під загрозою окупації опиняться Миколаїв, Одеса, Кривий Ріг, а з останнього рф отримає вихід до центральних та західних регіонів України.

Це дасть можливість росії зберегти самопроголошені республіки, оголосити про завершення «спецоперації», закрити доступ Україні до Чорного моря та отримати контроль над ключовим елементом енергетичної системи – Південноукраїнської АЕС.

Крим – ключовий фактор, але не єдиний

Аби повернути півострів у 2023 році, ЗСУ треба створити одне або декілька оперативних угруповань в складі від 10 до 20 загальновійськових бригад. Також оновити озброєння вже наявних бригад, у тому числі мати у своєму арсеналі далекобійні ракети та боєприпаси, артсистеми, реактивні комплекси, засоби РЕБ тощо. Все це потребує консолідації країн-партнерів.

Окрім цього, варто покращити становище ЗСУ на деяких ділянках фронту. Наприклад, зараз на Ізюмському та Бахмутському напрямках противник сковує сили наших підрозділів. Будь-який маневр ЗСУ вимагає подвійних сил. Гостро відчувається нестача вогневого ураження та ППО.

На півдні існує загроза просування на Запоріжжя та Гуляй Поле, що в перспективі може призвести до оточення усього угруповання українських військ на сході. Плацдарм противника на правому березі Дніпра також вимагає додаткових зусиль для запобігання його розширення.

Навіть якщо України поверне Крим, загроза ракетних обстрілів не зникне. Рф може перебазувати флот з Севастополя до Новоросійська на східному узбережжі Чорного моря, а авіацію на аеродроми Приморсько-Ахтарськ та Єйськ. Втрати в особовому складі та техніці також з часом можна поповнити.

«Після 2023 року можна вести мову лише про новий етап протистояння. Звісно, з іншими вихідними даними й перспективами, але знову ж таки – безперервний конфлікт, втрати життів, витрати ресурсів і до кінця невизначений кінцевий результат», – констатують у Генштабі.

Тоді що забезпечить перелом у війні?

На відміну від ЗСУ, які можуть вражати цілі противника в оперативному тилу – це 100 км максимум, росія спроможна обстрілювати усю територію України – вглиб на 2000 км.

«Доки таке положення буде зберігатися, ця війна може тривати роками», – пояснюють Залужний та Забродський.

Повністю позбавити росію такого військового потенціалу не вдасться. Проте цілком можливо протиставити йому свою спроможність діяти подібним чином та на таку ж дальність.

Мова йде не лише про далекобійні ракети MGM-140B ATACMS Block 1A для РСЗВ Himars, а й про переоснащення артилерії, ракетних військ, тактичної авіації й військово-морських сил ЗСУ.

«Переконливим прикладом правильності такого підходу є перенесення бойових дій на тимчасово окуповану територію Криму. Йдеться про серію успішних ракетних ударів по авіабазах противника, перш за все – по аеродрому Саки. Завдання ЗС України на 2023 рік – зробити для росіян та в інших окупованих територіях ці відчуття гострішими, природнішими й цілком відчутними, попри значну відстань до цілей», – говорять у Генштабі.

Через фізичну віддаленість від бойових дій у росіян виникає відчуття безкарності. Саме це спонукає громадян рф підтримувати війну проти України.

«Комплексне оснащення і переоснащення ЗС України системами озброєння відповідної дальності дії повинні стати тим самим омріяним гейм-чейнджером. Тільки за умови вирівнювання балансу по досяжності засобів ураження можна говорити про перелом в ході війни», – впевнені Залужний та Забродський.

У 2023 році матеріальною основою українського спротиву повинна залишатися військово-технічна допомога країн-партнерів. Другим фактором є пряма загроза застосування, за певних обставин, зс рф тактичної ядерної зброї.

«Вкрай необхідно повернутися до джерела російської впевненості, а саме – до безкарності. Будь-які спроби практичних кроків щодо застосування тактичної ядерної зброї мають бути припинені з використанням всього арсеналу засобів, які є в розпорядженні країн світу. Адже, починаючи з цього моменту, рф вже стане не лише загрозою для мирного співіснування України, інших її сусідів і низки європейських країн, а й державою-терористом воістину світового масштабу», – констатують у Генштабі.

Зауважимо, 8 вересня країни-партнери України зберуться на п’яту зустріч в Рамштайні. Обговорюватимуть новий пакет військової допомоги ЗСУ.

Пентагон вже заявив про виділення Україні зброї та техніки на 675 млн доларів. Мова йде про 105-мм гаубиці, GMLRS для HIMARS, артилерійські боєприпаси, ракети HARM, багатоцільові автомобілі HMMWV, броньовані машини швидкої допомоги, протитанкові системи, стрілецьку зброю.

September 8, 2022

Пошукаємо?