На відновлення енергосистеми України після масованої ракетної атаки піде кілька тижнів, – експерт

Повторні обстріли можуть розтягнути у часі ремонтні роботи. Оптимально на усунення усіх пошкоджень може піти кілька тижнів. Про наслідки масованих ракетних атак росії по об’єктах енергосистеми СВОЇМ розповів експерт з питань енергетики Геннадія Рябцева. 

Обстріли енергосистеми – це не кінець світла

Завдяки резервним лініям електропередач та перетоку електричної енергії з інших підсистем вдалося налагодити роботу об’єктів критичної інфраструктури.

Сьогоднішні атаки на Бурштинську ТЕС в Івано-Франківській області та Ладижинську ТЕС у Вінницькій не мали тих наслідків, на які сподівався кремль, каже експерт.

Бурштинська ТЕС працювала на експорт у країни Європи та була фактично відокремлена від електропостачання українців.

Пошкодження Ладижинської ТЕС змусили перемикнути Вінничину на резервні лінії. Проте людям доведеться зіштовхнутися з аварійними відключеннями під час відновлювальних робіт.

Найскладніша ситуація в регіонах, які знаходяться найближче до лінії фронту, зокрема, Харківщина.

Наслідки атак для Дніпропетровщини

Сьогодні було пошкоджено Кам’янську та Павлоградську електростанції. Як каже експерт, на їхній ремонт піде багато часу та сил.

«Це один з найбільших промислових кластерів, там дуже багато населених пунктів, які розтягнуті вздовж Дніпра на десятки якщо не сотні кілометрів, тому дуже важко швидко відновити електропостачання вздовж цієї лінії», – зауважив Геннадій Рябцев.

Чи можна уникнути аварійних відключень?

Добровільне обмеження споживання електроенергії у пікові години може допомогти ремонтним бригадам налагодити систему. Найбільша проблема зараз – це маневрові потужності. Тому українцям не радять використовувати енергозатратні прилади з 17:00 до 21:00, а також з 8:00 до 11:00.

«Якщо ви можете відмовитися від використання потужного приладу ввечері найближчі декілька тижнів щонайменше, то це буде дуже доброю допомогою ремонтним бригадам, які зараз відновлюють системи. Адже базової потужності, тобто потужності атомної генерації, достатньо для забезпечення сталого постачання електричної енергії впродовж доби. А руйнувань зараз зазнали в основному об’єкти, які забезпечують збільшення генерованої енергії тоді, коли цього найбільше потребують українські громадяни. Тобто, коли ми всі прокидаємося, та коли приходимо додому з роботи», – пояснив Геннадій Рябцев.

Якщо добровільне обмеження споживання не допоможе, в Україні почнуть вимикати рекламні конструкції, зовнішнє освітлення, потім розважальні та торговельні центри, підприємства не критичного виробництва, а вже в останню чергу усі підприємства та простих споживачів.

Експорт українських кіловатів в Європу

Українська мережа під’єдналася до системи Молдови та країн Східної Європи ще на початку війни. Однак через обстріли, зокрема Бурштинської ТЕС, експорт української електроенергії призупинено. Це втрати для України сотень мільйонів доларів, але руйнування не є критичними, тому об’єкти будуть з часом відновлені. В українських ТЕС є запас міцності навіть на роботу під час війни.

«Україна була, є і буде. Україна не була створена ні Леніним, ні Єльциним, ані будь-ким. Адже те, що було збудовано на її території, будувалося декількома поколіннями тих людей, які вважали її своєю Батьківщиною. Саме вони заклали в неї той ресурс міцності, який дозволяє мені казати, що 100-200 ракет не завдали тих пошкоджень, на які розраховували в кремлі, і жодним чином не вплинули на бажання українців відстоювати власну територіальну цілісність», – підкреслив експерт.

У будь-якому випадку під час відновлення на українців чекають аварійні відключення згідно з графіками. Експерт також радить завжди мати резерв питної та технічної води, а електричні пристрої тримати зарядженими.

У разі критичної ситуації України може отримати певну кількість енергії з ЄС. Але це не зможе забезпечити потреби всієї країни, лише знизити ризики у пікові періоди.

АЕС під прицілом?

За стандартами, палива для генераторів на Запорізькій АЕС має вистачити на 30 діб роботи. Вони охолоджують реактори у періоди, коли через обстріли руйнуються лінії електропередач і станція від’єднується від зовнішнього живлення.

Всі реактори переведені у найбільш безпечний холодний режим. За словами експерта, навіть влучання ракет не можуть призвести до суттєвих наслідків. Витік шкідливих речовин близький до нуля.

Щодо інших АЕС, то їхня фізична безпека гарантована. Їх прикривають ППО. Це найбільш захищені об’єкти в Україні, тому мають працювати без збою.

За словами Геннадія Рябцева, атомна енергетика була суттєво модернізована після ЧАЕС та аварії на Фукусімі. А за кількістю професіоналів Енергоатом попереду інших підприємств нашої країни.

Дивіться інтерв’ю з експертом з енергетики на нашій сторінці в YouTube.

October 11, 2022

Пошукаємо?