«Рівна схема від рівних людей»: як фейкова військова адміністрація Кривого Рогу ухвалює фейкові рішення — аналітика СВОЇХ

«У Кривому Розі все рівно». З таким повідомленням розпочинався ранок мешканців нашого міста впродовж багатьох місяців війни. Меседж надсилався від імені Олександра Вілкула, який іменує себе начальником «військової адміністрації». Чому ми пишемо ці слова в лапках? Бо виглядає все так, що немає ніякої «військової адміністрації». СВОЇ проаналізували, як утворили фейковий орган та готові все розповісти. Якщо нема часу читати, переходьте одразу до висновків наприкінці.

Частина 1. Наказ, якого ніколи не існувало

26 лютого ТУТ на сайті виконкому з’явилася інформація про призначення Олександра Вілкула начальником військової адміністрації Кривого Рогу. Розпорядження нібито підписав голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко.

От тільки є нюанс. Рішення про утворення військових адміністрацій ухвалюється президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування. Це прописано у положеннях статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Саме за такими правилами була утворена військова адміністрація в Криворізькому районі. Жодного президентського розпорядження чи указу про утворення військової адміністрації Кривого Рогу ніколи не було.

Далі — цікавіше. За тим же законом, військову адміністрацію населеного пункту очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади президентом за пропозицією Генштабу або ОДА. СВОЇ не знайшли жодного документа про призначення Олександра Вілкула на посаду начальника військової адміністрації, що підписав Володимир Зеленський.

Ще одна деталь. Військові адміністрації населених пунктів формуються, зокрема, з військовослужбовців військових формувань, утворених відповідно до законів України. В біографії Олександра Вілкула немає навіть згадок про службу в армії чи будь-який військовий досвід.

Отже, маємо два висновки. По-перше, рішення про утворення «військової адміністрації» Кривого Рогу президентом не приймалось. По-друге, Володимир Зеленський не призначав Олександра Вілкула на посаду начальника ВА. Це підтверджує відповідь Офісу президента на інформаційний запит Голови інформаційного агентства СВОЇ Олексія Таймурзіна.

Частина 2. Рівна комендантська година

Коли обіймаєш посаду, на яку не призначався, легко ухвалювати будь-які рішення. Центральне з них — нескінченний спір про те, коли у Кривому Розі має розпочинатися комендантська година.

У Дніпропетровській області вона розпочинається о 23:00 та завершується о 05:00. Це відповідає розпорядженню Валентина Резніченка від 10 травня № 196/0/527-22 «Про зміну дії комендантської години».

У Кривому Розі все інакше. «Військова адміністрація» на чолі з її начальником вирішила, що в нашому місті комендантська година має розпочинатися о 22:00. Що виграє Вілкул від такої різниці — одному богові відомо. Але ТУТ на сайті виконкому сказано, що «за погодженням з Головою Дніпропетровської ОВА Валентином Резніченком комендантська година у Кривому Розі та Криворізькому районі не скорочуватиметься». Хто це узгодив та як — ніхто не розповідає.

Схоже, «військова адміністрація» знову пішла проти букви закону. Згідно з постановою Кабміну від 8 липня 2020 року № 573, п. 5 комендантська година та встановлення спеціального режиму світломаскування запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням або військовою адміністрацією (у разі її утворення). Оскільки відсутні відомості про утворення Президентом на території Кривого Рогу військової адміністрації, то і запровадження «особливої» комендантської години в Кривому Розі також не можемо вважати правомірним.

Частина 3. Рада оборони Олександра Вілкула

Насправді ж рішення про залишення комендантської години на території Кривого Рогу з 22:00 до 05:00 ухвалила Рада оборони міста. Про це йдеться у документі № 5 «Про питання дії комендантської години на території міста Кривого Рогу».

І тут також є нюанс, навіть дуже великий нюанс. Питання створення рад оборони міст, в тому числі і міста Кривого Рогу, не регламентується Законом «Про оборону України».

Так, відповідно до статті 14 Закону «Про оборону України» в особливий період для оборони України ради оборони утворюються лише на рівні областей, АРК, в містах Києві та Севастополі. Положення про ради оборони Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя затверджені положення Кабінетом Міністрів України від 21 березня 2007 року № 507.

Кривого Рогу в цьому переліку немає і бути не може. Наше місто не являє собою адміністративний центр області чи автономної республіки, не є містом зі спеціальним статусом. Кривий Ріг входить до Дніпропетровського регіону й має напряму виконувати рішення Дніпропетровської ОВА та Ради оборони області.

Натомість вже більш ніж півроку ми бачимо на сайті Криворізької міської ради публікації щодо створення та діяльності в місті Кривому Розі «Ради оборони міста». Авжеж на її чолі стоїть Олександр Вілкул, якого й обороняє ця рада.

Головне зі статті, якщо ліньки читати

Військова адміністрація утворюється рішенням президента України. Володимир Зеленський не розпоряджався про створення Криворізької міської військової адміністрації Дніпропетровської області.

Начальник ВА призначається президентом України, відтак, якщо міська військова адміністрація не утворювалась, то і її начальник не міг бути призначеним.

Вважаємо, що комендантська година у Кривому Розі, яке є невід’ємною частиною Дніпропетровської області, має розпочинатися о 23:00, згідно з рішенням Голови Дніпропетровської ОВА.

Рішення про встановлення тривалості комендантської години ухвалює військова адміністрація. Оскільки така ВА не була утворена в Кривому Розі, то і рішення щодо комендантської години в місті викликає багато питань.

Згідно з Законом «Про оборону України» Рада оборони міста не може бути утворена на території Кривого Рогу. За нашою оцінкою, її робота на чолі з Олександром Вілкулом в повній мірі не відповідає нормам чинного законодавства.

October 12, 2022

Пошукаємо?