Російська військова техніка на ЗАЕС підриває систему захисту, – звіт МАГАТЕ 

6 вересня МАГАТЕ оприлюднило звіт місії на Запорізькій АЕС. Агентство констатувало, що найкращим рішенням для ядерної безпеки буде «завершення збройного конфлікту». 

МАГАТЕ зафіксувало фізичне пошкодження станції. Водночас система безпеки ЗАЕС залишається у працездатному стані.

Умови роботи персоналу станції спостерігачі назвали складними. Занепокоєння викликають й пошкодження зовнішніх джерел живлення, а також працездатність радіаційного моніторингу (передача даних залежить від роботи мобільних операторів зв’язку).

«Обстріли, що тривають, можуть пошкодити інші критичні системи та обладнання АЕС та призвести до більш тяжких наслідків, включаючи необмежений викид радіоактивних матеріалів у навколишнє середовище. Тому необхідно уникати будь-яких обстрілів, які загрожують безпеці ЗАЕС», – говориться у звіті.

Працівники ЗАЕС поскаржилися, що російські військові перебрали на себе охорону та контроль доступу на ядерний майданчик. Хоча, згідно з чинним законодавством, відповідальність за фізичний захист все ще покладається на керівництво ЗАЕС.

«Група спостерігала присутність російського військового персоналу, транспортних засобів та обладнання в різних місцях на ЗАЕС, включно з кількома військовими вантажівками на першому поверсі турбінних залів енергоблоків 1 і 2. Військова техніка була й на першому поверсі машинного залу енергоблока №2 ЗАЕС та під естакадою, що з’єднує реакторні блоки», – звітує МАГАТЕ.

На станції також помітили працівників Росатому, які, за словами персоналу ЗАЕС, «консультували керівництво ЗАЕС щодо ядерної безпеки та експлуатації».

У звіті говориться, що на станції продовжать перебувати міжнародні спеціалісти МАГАТЕ. Вони будуть слідкувати за безпекою ядерних об’єктів та станом працівників АЕС.

Також констатують, Україна продовжує дотримуватися зобов’язань про нерозповсюдження ядерних матеріалів, зокрема, і на ЗАЕС.

Жодного слова про необхідність виведення воєнної техніки з ЗАЕС або зупинки реакторів у звіті немає.

Нагадаємо, напередодні візиту місії російські війська обстріляли ЗАЕС з мінометів.

September 6, 2022

Пошукаємо?