«Шахід», «Герань-2», балалайка. Що відомо про іранські безпілотники та чи загрожують вони ЗСУ

Впродовж цього тижня росія почала активно бити по Україні іранськими безпілотниками. СВОЇ проаналізували, що це за «пташки», чим відрізняють від звичних дронів та чи дійсно вони несуть велику загрозу ЗСУ.

Що таке безпілотник «Шахід» та коли росія їх отримала

Іранські безпілотники «Шахід» належать до класу дронів-камікадзе. Сама назва БпЛА дослівно перекладається як «мученик за віру». Зазвичай цим слово ЗМІ не зовсім доречно називають мусульманських терористів-смертників.

Мучеників за віру в російській армії немає, а от мученики за путіна є. Вони перейменували іранські апарати на «Герань-2».Проте для зручності СВОЇ продовжать називати їх «Шахідами».

Історія із закупкою безпілотників тривала липні-серпні цього року. Вперше про ймовірність постачання апаратів до росії повідомили 10 липня американські ЗМІ. Наступного дня цю інформацію підтвердив радник президента Сполучених Штатів з національної безпеки Джейк Салліван.

Офіційно Іран відкинув заяву про продаж безпілотників до рф. Ба більше — у телефонній розмові з головою українського МЗС їхній міністр закордонних справ Хоссейн Амір Абдоллохіян заявив, що «Іран виступає проти війни в Україні». У відповідь на це американський уряд оприлюднив супутникові знімки, на яких російську делегацію зафіксували на військовій базі безпілотників «Шахід».

19 серпня Білий дім повідомив, що Іран відправив першу партію безпілотників до рф. Незабаром прессекретар путіна дмітрій пєсков назвав цю заяву фейком.

А вже 13 вересня один з українських військових опублікував у своїх соцмережах знімки першого збитого «Шахіда». Його приземлили на Харківщині.

Що всередині іранських безпілотників

Один зі збитих дронів — це модель-камікадзе «Шахід 136», яку росіяни називають «Герань-2». Його також називають баражуючим боєприпасом. Такий безпілотник не облаштований камерами. Його наводить за супутниковими координатами на конкретну ціль. При зіткненні із заданим об’єктом детонує вибухівка у носовій частині дрона.

Характеристики «Шахід 136»:
— дальність польоту — до 2500 км;
— вага — 200 кг;
— довжина — 3,5 метри;
— розмах крил — 2,5 метри;
— боєголовка — в носовій частині;
— запуск — зі спеціальної платформи.

«Є сумніви, що він може долати таку велику відстань. Вони можуть бути «заточені» на об’єкти критичної інфраструктури, атомні станції, навіть вражати наше ППО, «Хімарси», — зазначив речник Повітряних сил України Юрій Ігнат.

Також іранці поставили росіянами дещо, схоже на аналоги «Байрактарів». Йдеться про дрон «Шахід 129». Це вже не безпілотник-камікадзе, а розвідувальний ударний апарат з камерою. Вони значно більші за «Герань-2» та помітні для радіолокації, тому їх може збити українське ППО.

Сильні та слабкі сторони іранських дронів

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат розповів, що дрони «Шахід 136» літають занизько для систем ППО. Він вважає, що ефективніше використовувати проти них зенітні гармати або кулемети. Окрім того, важливою перевагою для росіян є низька вартість апаратів. Один безпілотник коштує максимально 20 тисяч доларів. Тож окупанти поки що можуть їх не рахувати.

25 вересня росія атакувала «Шахідами» Дніпропетровщину та Одесу. ЗСУ вдалося збити вісім з 10 випущених по Україні безпілотників.

«Ми і весь світ стали свідками, як стріляла вся Одеса з усього стрілецького озброєння, тільки помітивши ці дрони Вони мають відносно невелику швидкість (120 км/год), мають характерний звук такого голосного мотоцикла, тому ціль можна бачити (і чути). Завдання у тому, що його треба вміти збивати і з великокаліберного кулемета», — зазначив Юрій Ігнат.

Також українським зенітникам вдалося збити іранський безпілотник «Мохаджер-6». Він втричі більший за турецький «Байрактар». Використовується для розвідки за допомогою камер спостереження та скидання бомб.

Востаннє росіяни використали іранські безпілотники вранці 25 вересня для удару по адміністративній будівлі в Одесі. Нашим військовим вдалося збити один з чотирьох «Шахідів».

У коментарі WSJ засновник і виконавчий директор консалтингової компанії Red Six Solutions Скотт Кріно розповів, що Shahed-136 може стати для Росії потужною підмогою у боротьбі з далекобійними «Хімарсами». Проте військовий фахівець Вашингтонського інституту близькосхідної політики Майкл Найтс упевнений, що Збройні сили України матимуть змогу швидко знайти протидію.

«Іранські безпілотники розкішно виглядають у Ємені, Сирії та в секторі Газа, але тепер їх почали збивати все частіше. Україна є серйозним середовищем протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби, з якою Іран ще не стикався», — зазначив Найтс.

Він додав, що використання дронів Shahed-136 має лише початковий шоковий ефект, який незабаром пройде.

September 25, 2022

Пошукаємо?