У Кривому Розі встановлено пам’ятник російським прикордонникам?

Пам’ятник з мапою срср розташовано в парку Ювілейний, що в Довгинцівському районі. На граніті є напис «28 травня 1918 – день заснування прикордонних військ». Однак в Україні День прикордонника відзначають 30 квітня. Аби розібратися в питанні, звертаємося до історії. 

28 травня 1918 року рішенням компартії була створена прикордонна оборона рсфср (радянської росії). Раніше у цей день професійне свято відзначали прикордонні війська кдб срср, а нині – прикордонна служба фсб росії.

До 2018 року Україна святкувала День прикордонника спільно з рф. Однак потім ми обрали іншу пам’ятну дату: теж 1918 рік, але вже 30 квітня. Це день, коли військо УНР звільнило Донеччину та вийшло на кордон з росією та Доном.

Пам’ятник у парку Ювілейний особисто відкривав тодішній мер міста Юрій Вілкул у 2013 році. І в той день монумент мав інший вигляд – на червоно-зеленому стовпі був герб срср з серпом та молотом. Його освячував митрополит упц мп Криворізький і Нікопольський Єфрем.

Після заборони комуністичної символіки серп і молот довелося зняти, але мапа срср та напис з датою святкування лишився.

За словами юристки Наталії Макаренко, викликає подив зображення мапи срср в поєднанні з першим реченням на пам’ятнику, а також фрази типу «Вітчизна».

«Згідно з законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» не заборонено зображувати мапи, однак, згідно абз. «Д» п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону передбачено, що: 

символіка комуністичного тоталітарного режиму – символіка, включає:

д) зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи, присвячені подіям, пов’язаним з діяльністю комуністичної партії, із встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім пам’ятників та пам’ятних знаків, пов’язаних з опором і вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури)». 

28 травня 1918 року була заснована прикордонна охорона представниками компартії, що може свідчити про те, що згадка про цю дату може бути пам’ятним написом, присвяченим певним подіям, пов’язаним з комуністичною партією.

Загалом при Мінкульті була створена експертна Рада з питань декомунізації, яка надає свої експертні висновки щодо пам’ятників, каже юристка.

April 30, 2023

Пошукаємо?