«Вбивці» Чорноморського флоту: що варто знати про українські морські дрони

Роль Чорноморського флоту звелася до мінімуму. Все, що росіяни можуть здійснювати, це  стріляти протикорабельними ракетами «Калібр» по містам і інфраструктурним об’єктам. Розблокувати морські шляхи та покращити ситуацію Україні допомогли вітчизняні розробки. Ракети «Нептун», якими, ймовірно, потопили флагман флоту «Москву». А також морські дрони, які влаштували «бавовну» в Севастополі. СВОЇ вирішили дізнатися про найновішу розробку у морського офіцера у відставці Павла Лакійчука.  

На початку вересня росіяни знайшли в бухті Козачій під Севастополем викинутий дрон, схожий на каное чи каяк з водометним двигуном, супутниковою антеною, потужною відеокамерою, яка може працювати вдень і вночі, лазерним датчиком, який передає курс руху. Також він мав в носі два детонатори.

Зараз ми вже знаємо, що це український морський дрон-камікадзе. Україна оголосила збір коштів на створення першого у світі флоту морських дронів. Кожен коштує близько 10 мільйонів гривень.

Ці пристрої мають достатню дальність ходу, аби дістатися Криму, та заряд еквівалентний 250-кілограмовій авіабомбі. Дрон-камікадзе начинений вибуховою речовиною з детонаторами, які при наближенні з ціллю вибухають. За характеристикою схожі на торпеду.

За словами експерта, ці дрони на два, а то й три порядки дешевші, ніж керовані кораблі.

«З 2018 року ВМС України розглядалася концепція будівництва так званого москітного флоту. Планувалося, що великі кораблі будуть замінені маленькими торпедними катерами чи десантними, десантно-штурмовими. Ми не встигли її реалізувати. Але концепція морських дронів – це два кроки вперед», – розповів Павло Лакійчук.

Бойова частина дрона – фугасна, Без додаткових вражаючих елементів. Але можливо все. Наприклад, нашпигувати її шрапнеллю. Ці дрони можуть застосовуватися не лише проти кораблів, а й проти гідротехнічних споруд, мостів, того ж Керчинського мосту.

«Дрон керується через супутниковий зв’язок. Берете Старлінк, ноутбук, джойстик – і ви з Києва чи з Очакова, чи з Одеси керуєте дроном, який атакує Севастополь або Новоросійськ», – зауважив Павло Лакійчук.

Аналогів українській розробці у світі немає. За словами експерта, є схожі турецькі дрони, але вони більш помітні, з винесеним ракетним озброєнням та більш технологічні, хоча й зі своїми мінусами. Більш просунуті, ніж турецькі, є в США, Великобританії. Прості розробляються в Китаї.

Це новий вид зброї, і противник не напрацював тактику протидії. За словами Павла Лакійчука росія навряд чи наважиться знову заблокувати українські морські шляхи.

«Морський коридор розблокований нашими ракетами, які готові до застосування. Тими ж Нептунами. Питання в тому, якщо росіяни спробують заблокувати прохід, чи їм відповість лише Україна, або інші країни теж», – підсумував експерт.

November 18, 2022

Пошукаємо?