Від фітнес-тренерки до будівельника доріг: голова Дніпропетровської ОВА віддавав бюджетні кошти своїй подрузі (ОНОВЛЕНО)

Розслідувачі «Української правди» та проєкту «Схеми» випустили великий матеріал про корупцію в утриманні доріг Дніпропетровщини. До організації махінацій можуть бути причетні голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко, його подруга Яна Хланта та посадовці Офісу президента. Стисло публікуємо головні тези статей.

Від березня компанія «Будінвест Інжиніринг» отримала півтора мільярда гривень на утримання доріг регіону. Це рекорд з великим відривом у порівнянні з фінансуванням відбудови доріг у всіх інших регіонах України.

За Інформацією розслідувачів, співвласниця компанії тісно пов’язана з головою Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентином Резніченком, з яким регулярно подорожувала за кордон. Саме очолювана ним ОВА вирішує, кому, на що, і в яких обсягах виділяти бюджетні кошти.

Другу половину фірми можуть контролювати бізнесмени-брати Дубинські, яких держава-партнер України – Сполучені Штати Америки, офіційно оголосила у розшук через підозру у фінансових махінаціях.

Програма «Велике будівництво», флагманський бюджетний проєкт президента, із лютого 2022 року фактично завмерла. Гроші «з доріг» перекинули «на війну». Навесні та початку літа важку дорожну техніку здебільшого можна було помітити хіба що на відбудові підірваних мостів та відновленні повністю перебитих дорожніх сполучень.

У серпні журналіст-розслідувач видання «Наші гроші» Юрій Ніколов, який системно досліджує корупцію при витрачанні бюджетних коштів, звернув увагу на аномалію. Держказначейский сервіс «Є-дата» почав системно майоріти багатомільйонними платіжками на рахунки однієї фірми на Дніпропетровщині. Призначення – «на моб. ремонт доріг у Дніпр. області». Отримувач – фірма «Будінвест Інжиніринг». Замовник – Дніпропетровська обласна військова адміністрація.

З березня до кінця року наша область витратила на ремонт доріг рекордні 2 мільярди 314 мільйонів гривень. Це більше ніж за цей же час витратила Київщина, Харківщина, Сумщина та Одещина, разом узяті. Включно з обласними центрами.

Дізнатись, на які саме об’єкти спрямовуються ці кошти, практично неможливо, контракти не публікуються.

Кому належить «Будінвест Інжиніринг»

Статутний капітал компанії поділений порівну між жителями міста Дніпро – Яною Хлантою та Павлом Чухном.

Яна Хланта — 34-річна професійна спортсменка, майстер спорту з пауерліфтінгу. Зараз вона працює тренеркою у фітнес-клубі Human у середмісті Дніпра. Одразу декілька джерел із владних кіл Дніпропетровщини розповіли, що Яна Хланта – це дівчина керівника області Валентина Резніченка, вони перебувають у стосунках. Сам Резніченко – неодружений чоловік. Згідно з реєстром актів цивільного стану він розлучився із колишньою дружиною ще у 2015 році.

Резніченко та Хланта останніми роками багато разів подорожували разом за кордон. «Схеми» дістали дані з джерел у прикордонній службі та співставили, що лише протягом 2020-2021 року вони здійснили щонайменше вісім спільних перельотів.

Вже після початку повномасштабного вторгнення рф Яна Хланта більше не перетинала кордон разом із Резніченком. Але 4 рази вона виїжджала за межі України сама на автомобілі Kia Sportage. Власник автомобіля – компанія, яка на 100% належить голові Дніпропетровської ОВА, її назва – «Севент Консалтинг Груп».

Якщо вірити розслідуванню, Валентин Резніченко, як керівник Дніпропетровської обласної військової адміністрації, перебуваючи на державній посаді, очевидно має вплив на рішення щодо розподілу бюджетних коштів між приватними компаніями-підрядниками. І в цей же час, підряди на найбільші суми отримує компанія, співзасновницею якої є його близька людина, з якою він разом подорожує, якій його ж фірма надає транспорт у користування та сплачувала зарплату.

Також 49% компанії «Будінвест Інжиніринг» має Павло Чухно. Він – теж представник спортивної сфери. Чухно – віце-президент дніпровського баскетбольного клубу «Прометей».

Він – менеджер та партнер дніпровських бізнесменів-братів Володимира та Леоніда Дубинських.
Володимир Дубинський, власне, і володіє баскетбольним клубом «Прометей», яким управляє Павло Чухно. Більше того, на сайті БК «Прометей» повідомляється, що генеральний спонсор клубу фірма «Будінвест інжиніринг», найбільший отримувач бюджетних коштів Дніпропетровщини.

Брати Леонід та Володимир Дубинські вже 10 років перебувають у розшуку американського ФБР за звинуваченням у махінаціях з нерухомістю у Каліфорнії.

Таким чином, професійна спортсменка Яна Хланта та баскетбольний функціонер Павло Чухно, на яких порівну оформлені частки фірми «Будінвест Інжиніринг», схоже, напряму пов’язані з головою ОДА Валентином Резніченком, та розшукуваними бізнесменами братами Дубинськими.

На прохання журналістів про коментар не відповіли ані Яна Хланта, ані Валентин Резніченко, ані пресслужба голови ОВА. Павло Чухно спочатку вислухав запитання про багатомільйонний підряд «Будінвеста» та його субпідрядників, а також про можливий зв’язок із розшукуваним бізнесменом Володимиром Дубинським, але потім перестав відповідати.

Як з’ясували «Схеми», Бюро економічної безпеки нині веде розслідування, матеріали якого свідчать, що «Будінвест», серед інших дніпропетровських підрядників, спрямовувала частину коштів на «підставну» фірму – тобто з ознаками фіктивності. Фінансова-господарська діяльність фірми може свідчити про провадження одразу декількох схем.

Схема №1: «алхімія»
Перша полягає у тому, що ключові субпідрядники, з якими співпрацює фірма «Будінвест» – а це, зокрема, ТОВ «БНМ», ТОВ «ДЗМК», ТОВ «Максі-буд плюс» – за документами не закуповують матеріалів для дорожніх робіт у таких обсягах, в яких продають їх «Будінвесту».

Тобто по контракту між фірмами мала відбутися передача – сюди товари, а сюди гроші за ці товари, але насправді товар не пішов, бо його нема, а гроші пішли.

Схема №2: завищення цін

Друга схема — це суттєве зростання ціни на будівельні матеріали на шляху від виробника до державного контракту.

Наприклад, після початку вторгнення головний підрядник Дніпропетровської ОВА здійснив дві великі закупівлі – загально близько 2 тисяч тонн щебеню, який використовується у будівництві та ремонті доріг. В одному випадку «Будінвест» заплатив фірмі «Максі-буд плюс» 1258 гривень за тонну, в іншому ще більше – 1466 гривень за тонну. Втім аналіз журналістів виявив, що в цей же період «Максі-буд плюс» купувала саме такий тип щебеню у виробників щонайменше у 6 разів дешевше – за 185 та 233 гривні за тонну. Тобто, виходить, «Максі-буд плюс» перепродала щебень «Будінвесту» за ціною, завищеною у декілька разів, і це, очевидно мало вплив на кінцеву вартість контракту для держави.

Схема №3: сумнівні субпідрядники
Торік Державна податкова служба визнала «Максі-буд Плюс» «ризиковим платником податків», зокрема, через те, що на фірмі з мільйонними виторгами (приміром, понад 300 млн грн тільки за період повномасштабного вторгнення) працює одна людина. Правда, потім через суд першої інстанції фірма ці претензії «відбила», а згодом перемогла податківців як в апеляції, так і в касації – через порушення ними процедурних моментів – пропустили терміни оскарження.

«Схеми» вирушили за адресою компанії «Максі-буд Плюс» у Дніпрі, щоб особисто пересвідчитись, як виглядає офіс одного з найбільших субпідрядників «Будінвесту».

За цією ж адресою зареєстрована також вже згадана фірма «БНМ». Та… ще щонайменше 40 інших фірм. Ані про «БНМ», ані про «Максі-буд Плюс» тут не чули.

Спроби отримати відповіді від департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської ОВА, який очолює Андрій Коломоєць, не досягли успіху.

З ким може бути пов’язаний Резніченко

Протягом 2022 року Дніпропетровщина отримала від столиці майже два мільярди гривень у вигляді дотацій та субвенцій. Приблизно стільки ж область вже витратила «на дороги». Проєкт «Велике будівництво», який нині трансформується у «Велику відбудову» – відкрито координується з Офісу президента.

Саме тут проводяться наради перших осіб держави та за участю міжнародних партнерів, де розробляють план відновлення та відбудови України від наслідків повномасштабної війни.

На всіх цих нарадах можна побачити одну особу, яка не має офіційного статусу і формальних повноважень на виконання будь-яких державних функцій.

Це Юрій Голик. Він де-факто глибоко залучений у ці процеси – у ЗМІ його зазвичай називають «куратором» «Великого будівництва». Сам він себе характеризує як «консультант» проєкту.

Резніченко та Голик – давні соратники. Вони перетнулися ще в двохтисячних, коли Валентин Резніченко був віце-президентом медіахолдингу УМХ Бориса Ложкіна, а Юрій Голик – очолював рекламний напрямок холдингу на Луганщині.

Тим же тандемом Резніченко-Голик вирушили до Дніпра, де Резніченко теж очолив ОДА.

Окрім тривалого спільного кар’єрного шляху, деякі формальні зв’язки Резніченка та Голика простежуються і станом на зараз. Наприклад, компанія Резніченка «Севент консалтинг груп» орендує офіс у бізнес-центрі «Креативний штат Дніпро», яким співволодіє Голик. Або ж ще цікава деталь: і матір Голика, і матір Резніченка зареєстровані як фізичні особи-підприємці, вказуючи в державному реєстрі однаковий номер мобільного телефону.

Голик не відповів на запитання журналістів щодо асиметричного розподілу державних фінансів на користь доріг на Дніпропетровщині.

Водночас офіційно пресслужба Офісу президента, пославшись на воєнний стан, повідомила про «неможливість надання інформації» та «відстрочення розгляду запиту» до його закінчення. Разом з тим, там зазначили, що «офіс Президента України не є розпорядником коштів місцевих бюджетів», і що це питання «знаходиться в компетенції місцевої влади та профільних міністерств».

ОНОВЛЕНО

Слідчі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури відкрили кримінальне провадження з приводу журналістського розслідування про Валентина Резнченка. Про це повідомляє «Українська правда».

Прокурори САП внесли до реєстру відомості про вчинення правопорушень за ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки) та ч.2 ст. 209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб, або у великому розмірі).

Сам Резніченко поки що на розслідування не відреагував.

November 2, 2022

Пошукаємо?