Як росія оборонятиметься на Кінбурнській косі та чи зупинить це ЗСУ (Аналітика Інституту вивчення війни)

Російські війська створили трикілометрову лінію оборони, що відокремлює Кінбурнську косу від материкової частини Херсонської області, та вздовж пляжів на південь і схід. Вочевидь, окупанти побоюються, що українці зможуть вдало форсувати Дніпро та створити плацдарм для подальшого просування на схід до Мелітополя. На що сподівається ворог, проаналізували в Інституті вивчення війни. 

Яку лінію оборони створила росія?

Рити траншеї на лівобережній Херсонщині росіяни почали з жовтня, вочевидь, готуючись до відступу з Херсона.

Супутникові знімки показують, ще це передусім окопи та протитанкова оборона «зуби дракона», які з’єднують російські сили на лівому березі Дніпра з південно-східними тиловими районами в Херсонській області та Криму, а також зі східним тилом (райони навколо Мелітополя Запорізької області).

Більшість цих польових укріплень орієнтовані перпендикулярно до самих доріг. Таким чином, вони більше схожі на складні блокпости, а не на частини згуртованих оборонних ліній. Мало того, оборонні траншеї не йдуть вглиб полів. Тому окупантам буде складно втримати ці дороги під повним вогневим контролем з флангів.

Фланги самих траншей не відведені назад. Тому вони не захищені від атак з боків та тилу. Багато з цих позицій не знаходяться на відстані тактичної підтримки одна від одної, що робить кожну з них уразливою для тактичних обстрілів України.

Супутникові знімки показують, що російські війська побудували протитанкові споруди «зуби дракона» навколо своїх позицій безпосередньо на дорогах, але ці протитанкові комплекси не простягаються достатньо далеко у відкриті поля, щоб завадити українським танкам та іншим гусеничним машинам оточити їх.

Окопи, укріплення та танкові перешкоди біля Степного, Херсонська область

Окопи поблизу Новотроїцького Херсонської області

Окопи, укріплення та танкові загородження поблизу Великої Благовіщенки Херсонської області

Чи стримає це контрнаступ ЗСУ?

Російські війська готуються або до глибокої оборони, або до оперативного чи стратегічного стримування ЗСУ, вважають в Інституті вивчення війни.

Набір укріплень на Кінбурнській косі та навколо неї свідчить про те, що російські війська не сподіваються утримувати ці позиції, якщо українські війська розпочнуть контратаку. Швидше за все, росіяни розуміють, що українські війська захоплять Кінбурнську косу, але мають намір перешкодити їм просунутися до материкової частини Херсонської області.

Оборона біля коси свідчить про те, що російські війська стурбовані тим, що українські сили можуть закріпитися на косі або поблизу неї та використовувати цю базу для наступу із заходу на позиції, які орієнтовані на захист від контрнаступальних операцій з півночі.

Російські сили опинилися б під загрозою повного оточення, якби українські сили змогли перетнути річку Дніпро як у районі Херсон-Нова Каховка на північ від більшості російських укріплень, так і розпочати значну кампанію з Кінбурнської коси або поблизу неї на захід від більшості укріплень.

На що сподіваються росіяни?

Можливо, російські війська намагатимуться стримувати контрнаступ ЗСУ поки розгортатимуть підкріплення. Військове керівництво рф очікує, що на це знадобиться місяць. Але, як показав український контрнаступ на Харківщині, ЗСУ можуть рухатися значно швидше. Тому на просування може піти тиждень, а не місяць.

Російські війська, ймовірно, розмістили мобілізованих на основних лініях оборони та перетягнули досвідчені професійні підрозділи на другу та третю лінії оборони. Ця схема розгортання могла б призвести до більш стрімкого просування України.

Укомплектування російських прифронтових укріплень цим менш ефективним, менш організованим, погано оснащеним і забезпеченим персоналом може призвести до того, що вони зруйнуються або відступлять швидше, ніж планувало російське військове керівництво.

Втрата навіть однієї лінії оборони, ймовірно, ускладнить логістику росії, яка підтримує операції у східній Херсонській та західній Запорізькій областях, і може дозволити українським силам просунутися достатньо близько, аби перекрити цю логістику.

Російські сили можуть спробувати використати Арабатську косу як третю лінію оборони між Кримом і півднем України. Якщо українські війська закріпляться на сході Херсонської області, вони можуть загрожувати додатковим контрнаступом на Мелітополь із заходу, від якого російським військам, ймовірно, буде важко оборонятися.

 

November 28, 2022

Пошукаємо?