17 червня Україні можуть надати статус кандидата в ЄС. Розповідаємо, що це означає та чому важливо

Єврокомісія повідомила, що питання надання Україні статусу кандидата в ЄС обговорять 17 червня. А 8 червня Європарламент вже рекомендував комісії підтримати прагнення нашої держави вступити до Європейського союзу. Розповідаємо, що може дати новий статус Україні.

Політичне значення

Надання статусу кандидата на членство в Євросоюзі є політичним сигналом. Це перший крок до визнання, що країна-кандидат одного дня стане членом ЄС. Отримавши статус кандидата, Україна перейде з образу політики сусідства до політики розширення.

Процес приєднання розпочинається, коли всі держави-члени ЄС одноголосно підтримають рішення про початок переговорів про вступ.

Під час перемовин кандидату потрібно привести своє законодавство у відповідність до норм ЄС, а також запровадити політичні, соціальні, економічні, судові та адміністративні реформи.

Фактично надання статусу — потужний політичним поштовхом до продовження глибинних трансформацій та інтеграції України до ринку ЄС.

Економічний вплив

У процесі приєднання країна-кандидат отримує доступ до фінансових інструментів ЄС. Вони допомагають краще підготуватися до членства: провести реформи та імплементувати законодавство Євросоюзу.

У 2007 році ЄС запровадив єдиний передвступний інструмент – ІРА. Основний фокус цієї програми – інвестування в соціально-економічну сферу країн-кандидатів, а не розбудова інституцій.

Частиною IPA є програма IPARD. Мається на увазі, що ЄС надає країнам-кандидатам фінансову та технічну допомогу для розвитку сільських територій та сталого сільського сектора. Також має бути узгоджена аграрна політика кандидата із загальною аграрною політикою ЄС.

Окрім IPA Україна може отримати доступ до індивідуальних програм та проєктів економічної допомоги ЄС.

Досвід вступу країн Центральної та Східної Європи до ЄС показує, що у передвступний період у країн-кандидатів починає зростати валовий внутрішній продукт. Аналітики Центру «Нова Європа» вже зауважували раніше, що це відбувається не тільки завдяки доступу до інструментів фінансування ЄС, але й шляхом зростання обсягів прямих іноземних інвестицій у ці країни.

Крім того, Україна зможе отримувати довгострокові кредити від ЄС, а також допомогу у вигляді грантів на освіту, культуру, охорону здоров’я тощо. За останні 8 років ЄС вже надав Україні понад 17 млрд євро у вигляді грантів та позик, спрямованих на підтримку реформ. Після отримання статусу кандидата на членство в ЄС можна очікувати збільшення обсягів таких надходжень.

9 июня, 2022

Пошукаємо?