Канадці у Кривому Розі: іноземці узгодили з Міноборони викуп землі під комбінат

Канадська компанія Black Iron планує викупити у Міністерства оборони землю під новий гірничо-збагачувальний комбінат у Кривому Розі. Йдеться про Шиманівське родовище залізної руди. На офіційному порталі іноземців вже з’явилося повідомлення, що сторони дійшли згоди та готуються підписати контракт.

Як канадці опинилися у Кривому Розі

Канадці вийшли на ринок Кривого Рогу ще у 2010 році. Тоді вони за 13 мільйонів доларів придбали компанію Geo-Alliance Ore East, що була пов’язана з українським олігархом Віктором Пінчуком. Так іноземці отримали ліцензію на розробку Шиманівського залізорудного родовища.

У 2017 році канадці отримали дозвіл від міськради Кривого Рогу на підготовку плану землевідведення для будівництва залізорудного комбінату. Дочірня компанія Black Iron отримала назву Shymanivske Steel LLC.

Інвестувати у криворізький проєкт мав намір міжнародний концерн Cargill Incorporated. За 75 мільйонів доларів вони отримали б право придбати перші чотири мільйони тонн залізної руди.

Також Shymanivske Steel LLC провела громадські слухання з місцевими мешканцями у селі Руднічне. Людям, які проживають на території майбутнього підприємства, обіцяли придбати квартири для переселення. Сторони дійшли згоди. Але проєкт загальмував.

Залишалося одне питання — земля, що знаходиться у власності української держави.

На яких умовах канадці домовилися про викуп землі

Земельна ділянка потрібна Black Iron для розміщення майбутньої збагачувальної фабрики, порожньої породи та хвостосховища. Зараз ця земля належить уряду України та використовується Міністерством оборони для навчальних цілей.

«Обговорення з Міноборони привели до угоди про попередню суму коштів, яку Black Iron має виплатити як компенсацію за отримання цієї ділянки землі у своє користування. Зусилля зараз зосереджені на укладанні зобов’язувального договору про передачу цієї землі після встановлення миру в Україні», — повідомили в канадській компанії.

Одночасно Black Iron домовляється з урядом про угоду з підтримки інвестицій. Канадці вибивають для себе пільги: звільнення від сплати ввізних мит на обладнання для проєкту.

«Доки акціонери Black Iron чекають на мир в Україні, щоб довести Шиманівський проєкт до стадії будівництва, керівництво розглядає нові потенційні проєкти для підвищення акціонерної вартості», — йдеться в повідомленні.

Коли розпочнеться видобуток та що буде з екологією

Наразі невідомо багато факторів угоди. По-перше, не розголошується сума, за яку канадці домовилися викупити землю в Міноборони. По-друге, не повідомляється, коли саме розпочнеться розробка кар’єру. По-третє, нема інформації, чи будуть іноземці чекати, поки Україна переможе у війні, аби розпочати будівництво комбінату на ділянці, де наразі проводяться навчання військових.

Екологи стверджують, що розробка чергового родовища суттєво не вплине на довкілля Кривого Рогу. Головний чинник — технології. Канадці використовують для видобутку сучасні інструменти, що не настільки шкодять навколишньому середовищу. Окрім того, поруч з Шиманівкою вже працює Південний ГЗК, що створює набагато більше шкідливих викидів.

September 28, 2022

Пошукаємо?