Космічні ціни на яйця та дефіцит цибулі. Які продукти здорожчають до зими? 

За останні два тижні яйця подорожчали на 20%. У середньому їх продають до 40,9 грн за десяток, а яйця вищої категорії – 60-65 грн. Банани також додали в ціні. За кілограм у деяких магазинах просять 70 грн, така ж історія чекає на цитрусові. Проте справжнім шоком може стати вартість овочів з борщового набору. В Україні прогнозують дефіцит цибулі, моркви і капусти. З’ясовуємо, чому ціни на продукти знову пішли вгору. 

«Золоті» яйця 

Ще влітку десяток коштував 30 грн, а зараз цінники в магазинах сягають 65 грн. З одного боку, це сезонний фактор. Восени виробництво яєць традиційно падає. Іншою причиною є подорожчання кормів (комбікорм складає 65-70% вартості продукту) та спад виробництва через війну.

За оцінками Інституту аграрної економіки, промислове виробництво яєць через війну скоротилося на 25-30%. Наприклад, найбільша в Європі птахофабрика «Чорнобаївська» в Херсонській області під час окупації не змогла годувати пташок: 4 млн дорослого поголів’я та 700 тисяч молодняку.

Дефіцитні цибуля та морква

Цибуля в цьому сезоні буде чи не найбільш проблемною в овочевому кошику. Традиційно близько 35-40% української цибулі вирощували на Херсонщині.

«Закрити такі великі обсяги по суті нема чим. Тож уже зараз до нас пішов імпорт. Але й із ним є складнощі. З Польщі возити невигідно, там через зниження врожаю ціни зросли. Якщо минулого року у перерахунку на гривню польська цибуля у закупівлі коштувала 7 гривень за кілограм, то зараз 15 гривень. Наші імпортери переорієнтувалися на постачання із Середньої Азії, але там дуже складна логістика», – зазначає керівник проєкту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» Олександр Хорев.

Тому вже взимку цибуля може опинитися в дефіциті, а ціни на неї виростуть.

Така ж ситуація з морквою. Проте з імпортом тут складніше. Якщо цибулю вже возили з Таджикистану та Узбекистану, то постачання моркви ще не було. Імпорт доведеться вибудовувати з нуля.

Експерти кажуть, якщо минулого року морква була по 5 грн/кг, то зараз є цінники з 20 грн і це ще не межа.

А от картопля не змусить хвилюватися. Цього року в Україні зібрали гарний врожай. Хоча її продають зараз по 8 грн/кг, минулої осені вартість бульби була вдвічі нижча.

Буряк теж подорожчав, але не критично. Зіграло те, що минулого року його засіяли недостатньо, а цього року аграрії виправилися та отримали непоганий врожай. Якщо у 2021 році кілограм коштував 6 грн, то зараз 8 грн.

Екзотичні банани та мандарини

З фруктами ситуація різниться. Врожай яблук в країні хороший, тому ціни тримаються на рівні торішній: 10 грн/кг на оптових ринках та 12-19 грн/кг у роздріб. Експерти не виключають, що яблука ще можуть подорожчати, але вже весною.

Стрибнули ціни на цитрусові та банани. Мандарини можна знайти за 110 грн, банани за щонайменше 60 грн, апельсини – 82-83 грн/кг проти 65 грн минулого місяця.

На ціни в Україні впливають курс долара та великі затрати на логістику. Але у світі спостерігається зменшення пропозиції. Наприклад, у Південній Африці скоротилася кількість бананових плантацій через інфекції.

Стабільні молоко та макарони

За даними Асоціації «Свиноводи України», товарне виробництво свинини скоротилося на 13-15%, до 365-380 тисяч тонн. На відновлення виробництва піде до двох років.

Виробництво молока впало на 15% через втрату тваринниками близько 50 тисяч молочного поголів’я. При цьому в роздріб молочна продукція подорожчала несуттєво. За даними Держстату за серпень, ціна на сир порівняно з липнем зросла лише на 0,6% (порівняно з серпнем 2021 року – на 21,6%), а молоко взагалі не подорожчало (але у порівнянні зі серпнем минулого року – плюс 20,1%).

Зростання цін на українську молочку стримує велика кількість імпорту. Через це не дорожчають й макаронні вироби.

«Хоча ціни на борошно зростають, а тарифи на газ узагалі злетіли, ціни на макарони ми не підвищували. При цьому, зрозуміло, що виробничі витрати зросли. Але довелося урізати маржу, оскільки продажі й так падають. На ринку дуже висока конкуренція з боку дешевого імпорту, оптові ціни на який не перевищують 30 центів за кілограм», – розповів голова концерну «Ярослав» (Київська макаронна фабрика) Олександр Барсук.

 

Експерти констатують, фермери мають складнощі з оптовим продажем своєї продукції. Наприклад, у Дніпропетровській області попит є, але не всім фермерам по кишені логістика. Через війну оптові ринки майже не функціонують, тому аграріям залишається хіба що розвозити мішки картоплі та овочів людям по хатах. Іноді собі у збиток. Чи зуміють вони знайти гроші, щоб закласти наступний урожай, питання відкрите.

 

 

October 6, 2022

Пошукаємо?