Падіння ракети на територію Польщі: що сталося, та як відреагував світ

Ввечері 15 листопада ракета впала на територію Люблінського воєводства Польщі — це поблизу кордону з Україною. На жаль, загинули дві людини на фермі, куди прилетів снаряд.

Що сталося

Першочергово в медіа та серед офіційних осіб з’явилися тези про те, що ракета була однією з сотні тих, що росія випустила по території України.

Згодом думка посадових осіб змінилася. Президент США Джо Байден назвав малоймовірним запуск снаряда з території росії. Він також повідомив країни НАТО та G20, що ракету запустили українські сили ППО. В цей час наші війська відбивали масштабну атаку, що завдавалася агресором по території нашої держави.

О 13:00 16 листопада Канцелярія президента Польщі повідомила, що скоріш за все, впала ракета російського виробництва від комплексу ППО С-300.

«Наразі ми не маємо жодних доказів того, що це була ракета, запущена російською стороною. Є багато ознак того, що це була ракета ППО, яка, на жаль, впала на польську територію», — зазначив голова держави Анджей Дуда.

Він також додав, що вчора ракети падали на українські населені пункти, і Україна захистилася. Відбулося серйозне зіткнення, спровоковане росією.

Також канцелярія прем’єра Польщі повідомила, що після інциденту на кордоні нема потреби використовувати статтю 4 договору НАТО. Тобто, країни альянсу можуть не проводити консультації, адже безпеці Польщі нічого не загрожує.

Як відреагували у світі

Генсек Єнс Столтенберг зазначив, що вибух у Польщі, ймовірно, спричинений українською ракетою ППО, але Україна не винна. Також НАТО не бачить того, щоб росія готувала напад на альянс.

Прем’єр Британії Ріші Сунак наголосив на необхідності детально розібратися в ситуації. «Ми всі повинні чітко розуміти, що нічого з цього не сталося б, якби не вторгнення росії в Україну. Це жорстока і невблаганна реальність путінської війни. Поки це триває, це становить загрозу нашій безпеці та безпеці наших союзників. І поки це триватиме, воно продовжуватиме руйнувати світову економіку», — зазначив Сунак.

Приблизно такої ж думки дотримується канцлер Німеччини Олаф Шольц. Він повідомив, що Німеччині неважливо, чия ракета впала в Польщі, важливо, що це сталося через війну, яку розв’язала росія.

Естонський президент Алар Каріс заявив, що вважає трагічний інцидент “поодиноким випадком”, який більше не повинен повторитися. При цьому він закликав зупинити російсько-українську війну в найкоротший термін.

У Франції закликали сторони втриматися від подальшої ескалації війни. Водночас Китай вважає, що учасникам «конфлікту потрібно зберігати спокій».

Більш однозначно на підтримку росії висловилися у Туреччині. «Для нас важливо, що росія сказала, що цей випадок до них не має відношення», — зазначив Ердоган та додав, що могла статися технічна помилка.

Як відреагували в Україні

В Офісі президента України закликали закрити небо над нашою державою, адже від цього залежить безпека і європейських країн.

«Не потрібно шукати виправдань і відкладати ключові рішення. Час Європі “закрити небо над Україною”. Заради своєї безпеки також», — зазначим радник керівника ОП Михайло Подоляк.

Міністр оборони Олексій Резніков додав, що інцидент на кордоні з Польщею – реальність, про яку попереджали: «Ми просили закрити небо, бо небо не має кордонів».

Секретар РНБО Олексій Данілов наголосив, що Україна виступає за подальше розслідування удару по Польщі.

«Готові передати партнерам наявні у нас докази російського сліду. Очікуємо також від партнерів інформацію на підставі якої був зроблений остаточний висновок про те, що йдеться про ракету української ППО. Крім того, Україна просить невідкладно надати доступ до місця вибуху представникам Міністерства оборони та Державної прикордонної служби України», — зазначив Данілов.

Україна залишається повністю відкритою до всебічного вивчення ситуації та узгодження висновків на основі усього комплексу наявних даних.

 

November 16, 2022

Пошукаємо?