Паливна криза в Україні триватиме щонайменше ще два місяця. Чому?

Декілька днів тому уряд скасував державне регулювання цін на бензин. Це значить, що відтепер трейдери зможуть встановлювати будь-яку вартість на паливо. Однак цей вимушений крок правильний в умовах війни, вважає директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн. З експертом поспілкувався журналіст СВОЇХ.

Чому розпочалася паливна криза?

Війна зруйнувала 100 відсотків постачання нафтопродуктів в Україну. Раніше 80 відсотків палива був імпортом з росії, білорусі та Європи шляхом морських портів. 20 відсотків генерував нафтопереробний завод у місті Кременчук. Однак у квітні окупанти нанесли ракетний удар по підприємству, через що країна втратила увесь запас палива.

Скільки потрібно пального країні?

У цьому питанні думка кабінету міністрів та експертів єдина: Україні потрібно щонайменше 140 тисяч тон бензину, 300 тисяч тон пального, 50 тисяч тон газу. Це удвічі менше, ніж до війни, але вистачать на потреби армії та цивільного населення.

Як держава вирішує ситуацію?

Увесь ринок пального в Україні був переорієнтований на Європу. Оскільки морські порти заблоковані, уряд почав шукати інші шляхи постачання. Однак Європейський Союз також виявився не готовим до такого запиту. Окрім різних бюрократичних моментів, як-от правила перевезення палива залізницею у різних країнах ЄС, ще спостерігається нестача цистерн та спеціальних локомотивів. Тож, зараз основне завдання – перебудування ринку на Європу.

Що змінить скасування державного регулювання цін?

До 17 травня в Україні діяло державне регулювання цін на пальне. Уряд намагався втримати вартість і сподівався, що споживання серед цивільного населення знизиться. Однак через виникнення спекулятивного сегменту ринку, пальне почало перетікати. Тому уряд вирішив відпустити ціни, аби не було спекуляцій.

«Уряд правильно зробив, що відмовився від держрегулювання, зараз спекулянтів не буде. Став ціну, яку хочеш. Ринок і споживач самі будуть вирішувати. Розрахунок на те, що заспокоються споживачі, зникне ажіотаж, споживання спаде, постачання буде збільшуватися. Ринок стабілізується, сформує запас, і вже після цього ціна почне падати», – вважає Сергій Куюн.

Скільки протриває криза?

Аби вийти на потрібні обсяги, треба щонайменше два місяці, але і згодом паливна криза не вирішиться остаточно. Експерти вважають, що цивільному населенню варто враховувати, що в Україні йде війна. І бензин зараз потрібен армії, волонтерам, переселенцям, громадському транспорту та екстреним службами. Тож, якщо не панікувати і не набирати повні каністри бензину, їздити тільки за необхідністю і споживати паливо відповідально, державі вдасться зробити запаси палива.

 

 

May 20, 2022

Пошукаємо?