Після скандалу журналістів допустили до Криворізького психоневрологічного інтернату
У Криворізькому психоневрологічному інтернаті вже декілька місяців тривають перевірки. Розпочалися вони після смерті підопічної, скарг до Уповноваженого з прав людини, відкриття кримінальних справ та публікацій онлайн-медіа «СВОЇ. Кривий Ріг». Місяць тому журналісти надсилали запит на проведення зйомки у закладі. 15 травня керівник Максим Горюнов зібрав криворізькі ЗМІ на пресконференцію.
Криворізький психоневрологічний інтернат – найбільший у Дніпропетровській області. Заклад непримусовий. Офіційно налічує 360 місць – фактично в ньому перебуває 354 підопічних – частина з них, евакуйовані з інших закладів області. 123 людини – прикуті до ліжка, в яких є опікуни. Деякими мешканцями опікується виключно інтернат. Наразі у інтернаті працює 154 фахівця. Максим Горюнов каже, що співробітників не вистачає – на один блок може працювати лише одна санітарка, що повністю має обслуговувати підопічних – 25 людей. З травня 2026-го в закладі зʼявився стоматолог після низки запитів щодо розширення штату до обласної держадміністрації, наразі фахівців бракує. За словами Максима Горюнова, кожного вівторка до інтернату навідуються волонтери.
«Багато хто з мешканців знаходиться у закладі більше, ніж мені років. Є люди, які сюди потрапили, коли їм було 18 – сьогодні їм під 70… За перші півтора місяці роботи ми зіштовхнулися з великою кількістю проблем в цьому закладі, які я навіть не очікував побачити. Були проблеми із персоналом. З початку повномасштабного вторгнення тут не було психіатра – чотири роки. З 2019 року у закладі не було сімейного лікаря – минулого літа ми завели 340 декларацій. Згодом провели реструктуризацію. На документах були співробітники – «мертві душі», – розповідає Максим Горюнов.
Журналістка СВОЇх поцікавилась, до кого саме Максим Горюнов звертався із питанням щодо відсутності у закладі ключового спеціаліста – психіатра. Він зазначив, що шість листів були спрямовані до Департаменту соціального захисту населення ОДА. За його словами, отримали відповіді, які не задовільняють запити – мовляв, воєнний стан та не вистачає коштів. Наразі 63 фахівці не вистачає у закладі, аби штат мав заповнення у 80%.
За нашою інформацією, комісія виявила, що в інтернаті відсутня ліцензія на право провадження господарської діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів – вони обовʼязкові по протоколу для надання спеціальної допомоги людям із психічними розладами. До того ж минулоріч закуповувались препарати без доведеної клінічної ефективності та не рекомендовані МОЗ. Схоже, людей з інвалідністю могли «лікувати» травами, гомеопатією, БАДами, тощо. Максим Горюнов пояснив епізод тим, що закупівля «гомеопатії» відбулася начебто через відсутність психіатра у закладі. При цьому препарати обирав головний лікар. Горюнов обґрунтовує:
«Він тут працює з 2016 року. Людина, яка знає максимально всіх мешканців і прийняла самостійно рішення, що ці ліки будуть для них нормою. Хоча під час перевірки нам дали пораду, що потрібні зовсім інші ліки. На наступному тижні в нас буде нарада – все будемо виправляти. По медичному напрямку є зауваження. Через те, що не було психіатра – не було ліцензії на наркотичні засоби. Їх може назначали виключно психіатр. Перевірка ще не закінчилась».
Зауважимо, що відповіді пана Горюнова зазвичай довгі – журналістка по декілька разів його повертала до теми і конкретики. Зокрема, у питанні щодо діяльності його заступника Степана Литвина. Нагадаємо, Журналісти СВОЇх зафіксували, як заступник директора психоневрологічного інтернату Литвин продає яйця та півня таємному агенту. Під час візиту ми пересвідчились, що птахів також вирощують безпосередньо на території інтернату.
«В нас є підсобне господарство – воно величезне. Облрада мені також погодила його під здачу в оренду. Там є приміщення із курьми. Відео, що ви публікували, зняте з підсобного господарства закладу. Наразі 70 курей на сьогодні – рахували з перевіркою. Інша будівля має зовсім іншого власника. Фото та відео з Телеграм-каналу (ред. – Телеграм-канал «Еко-ферма», де публікуються замовлення) це приватна власність першого директора закладу. Там багато худоби»
Максим Горюнов заперечив, що продукція саме на продаж вирощується на території інтернату. Мовляв, заступник Степан Литвин допомагає з господарством чоловіку, що займається тваринництвом та має інвалідність – також працівник інтернату. Чому гроші за продаж мʼяса та яєць бере на власну картку – пану Горюнову невідомо.
«Я так само вчора брав хлопців і ми їли в KFC. Я не можу їх повести в KFC і зробити їм свято?»
Чому за худобою та птахами доглядають підопічні, каже:
«Кого запрошує Сергій (ред. – власник території поза інтернатом, де тримають курей) до себе на територію – це його власна справа. Працюють – можливо допомагають. Я не знаю цього»

Після пресконференції Максим Горюнов показав, як живуть підопічні. На стінах харчоблоку ми помітили плісняву майже по всій площі стелі. Саме там готують їжу для мешканців закладу. Також побачили на власні очі ферму та господарство із птахами.




Підопічні, яких зустрічали журналісти на території інтернату, переважно схвально відгукувались про роботу нового керівника. На це пан Горюнов зазначив: «Якщо ви думаєте, що це удавано, покажіть, до кого підійти – ми підійдемо».
СВОЇ попросили поспілкуватися із підопічним, який зміг поскаржитися на інтернат Уповноваженому з прав людини. Під час розмови із журналісткою Дмитро постійно озвучував, що боїться розкривати деталі скарги та прізвища фігурантів. Причину страхів також відмовився обґрунтувати.
«Виникла ідея змінити місце проживання. Непорозуміння конфліктні ситуації з підопічними з деякими співробітниками. Я шкодую, що тут опинився. Всі аспекти влаштовують, крім поводження. Булінг з боку підопічних та деяких співробітників. Я не можу говорити хто саме – мені горе буде… Я згоден на будь-який заклад аби не цей. Булінг – це єдиний аспект».
На питання чи застосовували силу до Дмитра співробітники, він розповів, що бійки були із іншими підопічними. Також згадав про удар деревʼяною палицею від одного із санітарів. За словами Дмитра, на момент інциденту керівник закладу Максим Горюнов був у відпустці – тож поскаржитися йому не мав змоги. Із скаргою звернувся до чергових медсестер. Дмитро скаржиться, що отримує ліки від яких почувається гірше. Каже, просив змінити таблетки, але досі цього не сталося.
Підопічні скаржилися на минулого керівника Петра Пінчука. Є кримінальна справа щодо колишньої адміністрації інтернату. В матеріалах йдеться, що підопічних інтернату змушували безкоштовно працювати на кладовищі. Копати могили і навіть ховати не зареєстрованих мешканців. З карток також зникали соціальні виплати. Як встановило слідство, попередня адміністрація тримала банківські картки підопічних у себе та могла знімати кошти.
Зазначимо, у ніч проти 15 травня, напередодні пресконференції в інтернаті помер 22-річний підопічний. На питання щодо причин смерті пан Горюнов запропонував журналістам зробити запит
Читайте також: Криворізьку депутатку оштрафували за відео із дитиною за кермом



