План Б: з яких джерел мешканці Кривого Рогу зможуть використовувати воду? Екоаналіз

Спеціалісти з організації «Досить труїти Кривий Ріг» провели екологічний аналіз альтернативних джерел води у Кривому Розі. На випадок, якщо через ракетні удари рашистів по об’єктах критичної інфраструктури, місто залишиться без питної води. Екологи вивчили досвід громад України, системи централізованого водопостачання яких постраждали під час війни. І дійшли до висновка: чим вище рівень урбанізації, тим більше уразливі до тривалого відключення системи водопостачання мешканці.

Експерти дослідили 12 альтернативних джерел води у Кривому Розі. Ось вони:

Тільки Титанський ставок та південно-західна частина Карачунівського водосховища виявилися придатними до нецентралізованого водопостачання. У надзвичайних умовах вода з цих джерел потребує загальної схеми підготовки: забір – фільтрування – вугільне кондиціонування – знезараження – використання без довготривалого накопичення.

Вода з пляжу на Північному ГЗК та свердловин Коломойцевського р-ну – умовно придатна із застереженням про значний солевміст та вміст солей жорсткості.

Інші джерела мають «посередню» категорію якості, приватна свердловина на мр-н Довгинцеве – «погану».

Спільна «проблема» обраних для дослідження джерел – високий вміст розчинених солей  та катіонів твердості. Вода потребує додаткового пом’якшення та використання фільтрів з іонно-обмінними смолами або катіон-активними цеолітами. Ці фільтри можна знайти на ринку – проти накипу або фільтр-глечик.

У випадку відсутності альтернатив водопостачання – джерела «Водосховище КРЕС», затопленого гранітного кар’єру та свердловини поблизу Карачунівського водосховища можуть забезпечити санітарно-технічних запас. Вода з джерела «Водосховище КРЕС» не придатна для задоволення питних потреб через дуже високий вміст розчинених солей.

Особливість води свердловин Коломойцевського р-ну – це дуже великий вміст розчинених солей та іонів кальцію та магнію (жорсткість води), інші параметри води відповідають категорії доброї якості. У надзвичайних умовах ця вода придатна до споживання (за умови дотримання загальної схеми очищення та знезараження), але не на довгий термін.

Вода джерел «Романівський ставок», ставок на Соцмісті, струмок мкрн Юність забруднена нітратами та нітритами. У надзвичайних умовах її можна розглядати для постачання технічної та в окремих випадках санітарної води.

Вода дослідженої свердловини мкрн. Довгинцеве має високий рівень мінералізації, значне забруднення сполуками нітрогену та фосфору, та непридатна для задоволення питних потреб навіть у надзвичайних умовах війни.

 

Ці рекомендації стосуються лише надзвичайних умов, коли повністю відсутній доступ до безпечної та очищеної води. Експерти рекомендують зробити запаси технічної та питної води на тиждень, поки місцева влада не налагодить постачання очищеної води.

Читайте також: Каховське море міліє: Криворізький район ризикує залишитися без води з Дніпра

February 2, 2023

Пошукаємо?