Попередніх цін, які були до вторгнення, більше не буде, – економіст

СВОЇ поспілкувалися з головою комітету економістів України Андрієм Новаком. Серед тем, які оговорили, це зростання цін, запаси продуктів та інфляція.

Зараз в Україні констатують інфляцію 16 відсотків у річному вимірі. Однак, скоріше за все це не поріг. Точні цифри залежать від військово-політичної ситуації в Україні. Падіння ВВП складає 30-50 відсотків, а гривня вже девальвувала на 10 відсотків.

Такі економічні процеси, безумовно, викликані російським вторгненням, та вплинуть на ціни на продовольчі товари. «Попередніх цін, які були до вторгнення, більше не буде», каже Андрій Новак. По-перше, це пов’язано із зростом цін на енергоресурси, зокрема пальне та газ.  Змінюється логістика поставок: морські та річні порти заблоковані, деякі важливі залізничні вузли пошкоджені. Крім того, девальвація гривні впливає і на підвищення вартості імпорту. Головне питання зараз – це темпи зросту цін, і вони напряму залежать від військово-політичної ситуації в Україні.

«Але економічної катастрофи не буде. Україна не на одинці зі своїми проблемами. Тому так чи інакше, уряд разом із західними партнерами і не тільки західними підтримуватиме зарплати та пенсії, яких вистачить на забезпечення основних потреб населення», – зазначає Андрій Новак.

Щодо запасів основних продуктів, то їх вистачить на два роки, за повідомленням уряду. Голод Україні не загрожує. А от країнами, які залежали від поставок нашого зерна, буде дуже складко. Однак зараз британська влада повідомляє про наміри допомогти Україні розблокувати порти. Якщо це вдасться зробити, то економічна ситуація трохи покращиться.

May 24, 2022

Пошукаємо?