Третя світова на порозі: загострення на Тайвані та відкладений конфлікт у Косові. Розповідаємо, чому це важливо для України

Кожен день мережа вибухає через загрози нових війн. Доки увага українців зосереджена на тому, що відбувається в нашій країні, світ також не стоїть на місці. Китай майже щодня заявляє про свої територіальні претензії щодо Тайваню. А в Косові ледь не почалася війна через сербів. Розповідаємо, що відбувається на нашій планеті просто зараз та чому це важливо для нашої держави.

Що відбувається

Одразу повідомимо — щодо Косова можна поки що видихнути. Уряд країни домовився з Сербією. Новий конфлікт розпочався через те, що Косово прагнуло перейти на національні документи та номерні знаки. Після такого кроку сербські номери перестали б визнавати. Сусіди країни вже заговорили про улюблену російську денацифікацію. Проте бурю вдалося вгамувати — Косово вирішило відкласти перехід на нові зразки документів на місяць.

А от погрози Китаю щодо Тайваню виглядають більше реально. КНР погрожувало: якщо літак спікерки Палати представників США прямуватиме до омріяного комуністами острова, китайські військовій зіб’ють його.

Тайванська журналістка повідомила, що Пелосі може прибути на Тайвань вже 2 серпня. Як повідомляють ЗМІ, через це США стягують до кордонів острова потужні сили: великі військові літаки, включаючи атомний авіаносець, а також підводні човни та інші судна.

Як можуть розвиватися події

Керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону NGRN Юрій Пойта каже, що далі події можуть розвиватися за трьома сценаріями.

Сторони домовляться
Побутує думка, що ймовірність реального вторгнення є мінімальною. За словами Пойти, якщо Китай і Тайвань зможуть дійти консенсусу, конфлікт не розвинеться.

Конфлікт матиме обмежений характер
Інший варіант розвитку подій полягає в тому, що ескалація все ж таки буде, але матиме обмежений характер і не призведе до військового конфлікту. Мовиться про військові навчання Китаю у регіоні з використанням балістичного озброєння, збільшення інтенсивності вильоту літаків у розпізнавальну зону ППО Тайваню, відкликання посла тощо.

Повномасштабний військовий конфлікт
На думку Юрія Пойти, реальний військовий конфлікт матиме негативний вплив на Україну. Передовсім тому, що для Китаю зникнуть ті червоні лінії, яких він наразі дотримується відносно Заходу.

Які можуть бути наслідки для України

Перші два сценарії не матимуть жодної загрози для нашої держави. А от третій — матиме великі наслідки.

«Китай не буде підтримувати свою нейтральність і шукатиме союзників для себе. Це може бути, зокрема, росія», — вважає Юрій Пойта.

Попри те, що більша частина сухопутних військ росії залучена в Україні, тихоокеанський флот може бути наданий для допомоги народно-визвольній армії Китаю.

У такому випадку росія може попросити у Китаю щось у відповідь. Це може бути надання розвідувальної інформації за допомогою китайських супутників, технологічних новинок та певного озброєння. Все це ускладнить протистоянні України проти агресора. Окрім того, увага світу буде прикута до нової точки на карті. Тож можуть бути й інші наслідки, зокрема, в озброєнні. Адже США пообіцяли встати на захист Тайваню.

August 1, 2022

Пошукаємо?