У Кривому Розі з кранів тече не питна, а технічна вода, – незалежне дослідження

Вода в крані виявилася технічною, хоча криворіжці платять як за питну. За словами активістів з ГО «Досить труїти Кривий Ріг», вона занадто жорстка, перевищує в рази допустимі норми, тому вживати її не можна.

Активісти проводили власні дослідження й до повномасштабного вторгнення. Але після новин про припинення через обстріли центрального водопостачання в Миколаєві та Маріуполі, проблема стала більш нагальною.

Що буде, якщо зникне центральне водопостачання?  

Відповідь активістам надали криворізькі чиновники: організують пункти розливу та проінформують кожен район у групах у Вайбері та Фейсбуці.

Наприклад, на Карачунах та Макулані під час надзвичайної ситуації буде лише дві діжки з водою. На весь Довгинцівський район – одна діжка на Східному. Біля виконкому – теж одна. За словами активістів, 1-2 точок на таку кількість населення недостатньо.

Громадська організація вирішила з’ясувати, вода з яких джерел може слугувати альтернативою для криворіжців під час надзвичайної ситуації.

Активісти взяли 25 проб води з різних районів міста та дослідили її фізико-хімічні властивості. З пошуком популярних серед криворіжців водоймам допомагали підписники в соцмережах. 10 проб води взяли повторно в іншу пору року.

18 проб показали воду посередньої якості, ще шість – поганої. Лише Карачунівське водосховище можна використовувати для питного водопостачання, звісно, після обробки.

Майже всі альтернативні джерела мають високий вміст солей, катіони жорсткості води. Води з них потребує додаткового пом’якшення та використання фільтрів.

Вода з водосховища на Кресі та затопленого гранітного карʼєру може використовуватися для технічного користування. Тобто вона не придатна для пиття.

Струмок на Юності, ставок на Соцмісті та Романівський ставок показали високий вміст нітратів та нітритів. Під час надзвичайної ситуації допускають використання води з них в технічних цілях.

Не підходить для питного водопостачання й вода з неглибоких свердловин у 5-6 метрів. Її радять кип’ятити щонайменше 30 хвилин перед використанням.

Воду з затопленого гранітного карʼєру на Карачунах можна використовувати тільки після попереднього очищення та знезараження.

Джерела в Шахтарському парку, річка Саксагань та Свердловина на базі відпочинку, куди виїжджає, наприклад, Шелтер+ містять солі, катіони жорсткості, тому можуть використовувати для технічних цілей.

Також повторно перевірили якість води після ракетного удару по греблі Карачунівського водосховища. Як виявилося, з осені до весни вода покращилася. Зменшилася кількість нітратно-фосфатних речовин, є достатнє насичення киснем.

Прикра ситуація з водою не лише в межах Кривого Рогу, а й в населених пунктах довкола. На території громади жодного джерела з показником «добре». За словами активістів, навіть в Лозуватці води з таких свердловин небезпечна для питного споживання.

May 17, 2023

Пошукаємо?