Запорізьку АЕС зупинено. Чи загрожують Кривому Рогу віялові відключення світла?

11 вересня о 03:41 енергоблок №6 Запорізької АЕС відключили від енергомережі. Українські атомники готують його до розхолодження та переведення у холодний стан. Про зупинку ЗАЕС повідомив Енергоатом.

Що сталося на Запорізькій АЕС?

Через обстріли окупантів ЗАЕС втратила зв’язок з українською електромережею. Останні три доби атомний блок №6 працював у автономному режимі, тобто сам забезпечував себе енергією. Охолоджували його дизель-генератори, паливо для яких закінчується.

Одну з ліній електропередач вдалося відновити, але задля безпеки було вирішено зупинити роботу блока №6. Спеціалісти роблять усе можливе, аби поповнити запаси дизельного пального.

На нас чекає «блекаут»?

Минулого опалювального сезону уникнути віялових відключень вдалося не в останню чергу завдяки ЗАЕС. На піку станцію вдалося «розігнати» до рекордних 6 190 МВт.

На цю зиму в Енергоатомі планували увімкнути усі 15 атомних блоків, аби українці залишалися з електроенергією навіть у найбільш морозні періоди. Проте з відключенням ЗАЕС кількість блоків зменшилася до 9. До того ж кожен з них потребуватиме тимчасової зупинки на плановий ремонт. Тому чи працюватимуть вони усі й одночасно ще питання.

Через «вихід з гри» ЗАЕС тримати удар доведеться тепловим електростанціям. Це додаткові витрати вугілля, мазуту та газу, якого обмаль. У «Нафтогазі» вже пророкують найскладніший опалювальний сезон за усі часи незалежності. Він почнеться пізніше, а температура в помешканнях буде нижчою за норму на 4 градуси, як мінімум. Попереджають й про можливі віялові відключення світла.

Проте у Міненерго заспокоюють: навіть без Запорізької АЕС Україна пройде зиму завдяки збільшенню виробництва електроенергії на вугільних станціях. Додаткова опція – зупинка експорту електроенергії та імпорт з ЄС. Але тоді держава буде втрачати мільярди доларів.

Що таке віялові відключення?

Іншими словами – це тимчасове відключення споживачів від електропостачання.

Енергетичні компанії можуть почати з підприємств та окремих підстанцій. Наприклад, обмежувати світло для них на 1-2 години на день. Цей час виробництва можуть «протриматися» на дизельних генераторах.

Якщо ситуація ускладниться, дійде черга й до простих споживачів. Тобто нас з вами. За практикою минулих років, світло може зникати на 1-2 години кожного дня у проміжку з 8:00 до 22:00. Про графік відключення мають повідомляти завчасно.

Зауважимо, 24 лютого «ДТЕК Дніпровські Електромережі» попередило про неможливість виконання умов договору через «настання обставин непереборної сили».

Чи зникне інтернет?

Відключення електромережі ніяк не повинно вплинути на зв’язок або мобільний інтернет.

У  lifecell розповіли СВОЇМ, якщо будуть планові відключення мережі, користувачам надішлють СМС, інформацію також розмістять на всіх ресурсах.

У Київстар запевнили, якщо відключають тільки користувачів (будинки), а не станцію, то зв’язок та мобільний інтернет працюватиме. Це означає, що зникне лише домашній інтернет. Про планові відключення повідомлять на сайті та в особистому кабінеті.

Користувачі Vodafon теж залишаться з мобільним інтернетом та зв’язком. Адже, як пояснили в компанії, об’єкти зв’язку мають альтернативні джерела живлення на випадок відключення електропостачання.

«Це ж було вже»

Віялові відключення світла були в 1998-2000 роках у всіх областях України. Економіка переживала тоді не найкращі часи, люди масово не платили за комуналку, а обленерго та генеруючі компанії розраховувалися за електроенергію по бартеру. Лише 6% платежів були в грошовій формі.

«Блекаути» повернулися у 2014 році з початком війни рф проти України. Вугільні шахти Донеччини опинилися під окупацією, тому українські ТЕС залишилися без сировини. Перші відключення світла були наприкінці вересня 2014 року у Київській, Харківській та Черкаській областях. Друга хвиля припала на грудень та охопила всю країну. На ситуацію також вплинули ремонтні роботи на електростанціях та аварійне відімкнення одного з атомних блоків Запорізької АЕС.

В Криму після анексії теж почалися темні часи. Віялові відключення припинилися лише у 2018-2019 роках після запуску електростанцій «Таврійська» (Сімферополь) та «Балаклавська» (Севастополь). Проте зараз півострову знову загрожує морок. Ці станції живилися газом з так званих «вишок бойка» у Чорному морі.  20 червня ЗСУ ракетним ударом пошкодили ці установки.

Нагадаємо, МАГАТЕ оприлюднило звіт за підсумками візиту місії на Запорізьку АЕС. У ньому міжнародні спостерігачі задокументували розміщення російської військової техніки в приміщеннях станції.

September 11, 2022

Пошукаємо?