Ціни зростають: розбираємося, чому так відбувається і як можна заощадити

Чому відбувається зростання цін

В Україні четвертий місяць триває війна з росією. Бойові дії та прильоти ракет призводять до руйнування та закриття підприємств, порушення вибудованої десятиріччями логістики та смертей простих людей, які раніше створювали українську продукцію чи ввозили імпорт. Порти заміновані чи перебувають під окупацією, гіганти промисловості скоротили виробництво.

Все це призводить до зростання цін та скорочення доходів українців. Падіння курсу гривні теж додає нервів і збільшує ціни на імпорт, наприклад, на пальне, яке, в свою чергою, здорожчує вартість перевезення товарів.

За даними Державної служби статистики, у травні інфляція в Україні зросла до 18%. А ціни на продовольство стрибнули ще вище:

Макарони та хліб – 27-30%

Вершкове масло – 23%

Риба – 28%

М’ясо – 14%

Молоко – 19%

Фрукти – 20%

Овочі – 77%

Також значно подорожчали крупи та сіль.

Що робить держава

Ціни на комуналку поки що не зростають. Але заплатити за таку стабільність все одно доведеться. Різницю між ринковою вартістю та пільговою для населення компенсують із бюджету. За попередніми оцінками, до кінця року для стримування цін державі потрібно буде знайти щонайменше 6 мільярдів доларів.

Крім того, аналітики вважають, що навіть заморожені ціни на комуналку не можуть зупинити інфляцію. Восени вона може піднятися до 20%, а отже, і продукти подорожчають.

Нацбанк уже підвищив ключову облікову ставку із 10% до 25%. Не вдаючись у деталі, можна сказати, що це спрямовано на утримання інфляції та стабілізацію курсу. Але одних дій НБУ недостатньо. Насамперед, треба вирішити проблему з експортом зерна, м’яса та яєць. Це наповнить економіку новими обсягами іноземної валюти.

Як заощадити простим людям

Щоб заощадити гроші, треба зрозуміти, на що вони витрачаються. Для цього краще провести аудит усіх витрат, наприклад, за минулі кілька місяців. Чим детальніше буде список, тим краще. У цій справі нічого не буває зайвим.

Потім слід визначити речі, від яких неможливо відмовитися. Швидше за все, це буде їжа, комуналка та проїзд у громадському транспорті. Також треба виділити пункти, які зустрічаються регулярно, але яких людина не потребує. Наприклад, можна відмовитись від паління. Це дозволить заощадити до 2000 гривень на місяць.

Наступний вид витрат – ті, від яких можна відмовитися без втрат. Наприклад, одяг, якщо ви його не потребуєте, звичні розваги, покупка нової техніки.

Після складання повного списку можна почати викреслювати всі зайві покупки. Так ви складете бюджет на наступний місяць. Найголовніше – вести повноцінний контроль за витратами.

Це не означає, що ви повинні відмовитися від усього, що приносить вам задоволення. Але розуміти вартість таких речей, та яку частку вони займають у ваших щомісячних витратах, треба обов’язково.

June 15, 2022

Пошукаємо?