Криворізькі комунальники заплатять за утилізацію відходів фірмі з орбіти «сімейки»

Комунальне підприємство «Парковка і реклама» уклало договір з ТОВ «Екоспецтранс» на розміщення 4 287 м. куб. будівельного сміття. За послугу планують сплатити 591,6 тис. грн. Про це повідомляє «Криворізький центр розслідувань».  

Замовник доставлятиме відходи власним транспортом. В задачу виконавця входить лише розміщення сміття на полігоні. Вартість послуги коштує 138 грн за 1 кубічний метр. Водночас аналогічна послуга для населення становить 165,60 грн за 1 кубічний метр.

У тендері на «Прозорро» взяла участь лише ця фірма, а запропонована нею вартість послуг тотожна очікуваній вартості, на яку розраховував замовник. Це не дивно, адже ТОВ «Екоспецтранс» залишається монополістом з розміщення твердих побутових відходів в Кривому Розі. Про це прямо заявляв колишній голова Держекоінспекції Андрій Мальований ще у 2021 році.

ТОВ «Екоспецтранс» зареєстровано у Кривому Розі у 2004 році. Керує підприємством з 2010 року Ліщук Леонід Степанович. Фірма вже 16 років на умовах оренди володіє полігонами в районі шахти «Криворізька» (колишня «Родіна») та в районі шахти «Валявко-Південна».

Кінцевими бенефіціарними власниками у рівних долях є син головного рабина Кривого Рогу Лірона Едері Менахем Мендел, донька екс-мера Кривого Рогу Юрія Любоненка Наталія Євсюкова та одеський бізнесмен Олександр Нагайцев.

Раніше сміттєвими проблемами міста опікувалося комунальне підприємство «Криворіжспецтранс». В 2007 році договір на поводження з твердими побутовими відходами з комунальниками закінчився, і міська влада (тоді мером був Юрій Любоненко) провела конкурс, на якому перемогло ТОВ «Екоспецтранс». Через три роки «Криворіжспецтранс» припинив діяльність. Таким чином «Екоспецтранс» став єдиним орендарем полігонів у Кривому Розі.

У 2017 році Держекоінспекція провела перевірку та виявила на підприємстві численні порушення – відсутність проєктної документації на розміщення полігонів, не було дозволів на викиди, зафіксовано факти недотримання вимог поводження з відходами та інше. А прокуратура працювала у справі про загибель на полігоні працівника ТОВ «Екоспецтранс», якого засипало глиною під час гасіння пожежі.

У 2019 році інспекторів не допустили до проведення перевірки. А 2020 року Держекоінспекція не змогла здійснити плановий захід контролю через мораторій на такі перевірки у зв’язку з пандемією COVID-19.

В червні 2021 року інспектори десять днів працювали на полігоні біля шахти «Криворізька», на полігоні біля шахти «Валявко-Південна» та в офісі підприємства. В результаті виявили засмічення 14 600 кв. м біля шахти «Криворізька». Як повідомляли у ЗМІ, Держекоінспекція оцінила розмір збитків від діяльності ТОВ «Екоспецтранс» у 90 млн 617 тис. 820 грн.

Тодішній голова Держекоінспекції Андрій Мальований направив керівництву ТОВ «Екоспецтранс» претензію щодо відшкодування збитків. Але чи сплатила фірма цей штраф, нам невідомо. В тому ж 2021 році Мальований заявляв:

«У Кривому Розі вже найближчим часом планують реалізувати проєкт будівництва сучасного комплексу з переробки сміття.  Відходи будуть використані повторно завдяки  утворенню з них, так званого, RDF-палива, яке можна буде використовувати для промислових об’єктів. Це дозволить зробити бізнес з переробки сміття економічно привабливим».

Цікаво, що після цього, з жовтня 2021 року до бенефіціарів ТОВ «Екоспецтранс» увійшов син головного рабина Кривого Рогу Лірона Едері. Останнього спільні інтереси вже багато років пов’язують з Олександром Вілкулом.

За даними з відкритих джерел, дохід підприємства у 2022 році склав 244 млн 750 тис. грн, а чистий прибуток – 15 млн 684 тис. грн.

Читайте також: кому півроку тому місцева влада роздала землі біля Центрального ринку.

May 20, 2023

Пошукаємо?