Масштабний шок: економісти спрогнозували ріст цін у 2023 році

Національний банк прогнозує інфляцію на рівні понад 30 % на кінець 2022 року. І на цьому подорожчання продуктів та послуг не зупиниться. Вже на початку 2023 року НБУ прогнозує інфляцію на рівні 20,7 %.

Причиною зростання цін стане великий друк коштів. Цього року обсяг емісії складе 400 млрд грн, із них НБУ вже влив до бюджету 225 млрд грн.

«Думаю, що насамперед подорожчають паливо, харчі, транспорт», — вважає експерт CASE Україна та ексзаступник директора департаменту фінстабільності НБУ Євген Дубогриз.

Уряд не ризикне підвищувати комунальні тарифи під час воєнного стану, припускає Дубогриз. «Низькі ціни, ймовірно, будуть підтримувати непрямим субсидіюванням: за рахунок додаткового “друку” гривні», — каже економіст.

Для відновлення ВВП може знадобитися десятиліття. За оцінкою НБУ, падіння економіки в другому кварталі склало 40 %. Важлива умова для навіть відносно скромного зростання у 5–6 % на рік – розблокування чорноморських портів.

Інше принципове питання – тривалість гарячої фази війни. Прогнози НБУ свідчать, що регулятор виходить із припущення, що активні бойові дії продовжаться й наступного року. Швидко вийти на двознакові темпи зростання Україна може за умови миру на своїх умовах та відновлення всіх експортних шляхів.

Читайте також: на окупованих територіях з українців не будуть стягувати борги за комуналку
Читайте також: долар подорожчав до 41 гривні

July 27, 2022

Пошукаємо?