Як Україна ставала Європою, а росія – мордором. Розповідаємо на прикладі змін конституцій двох країн

У конституціях України та росії багато спільного. Наприклад, у першій статті ми проголошуємо себе демократичною країною. Те саме робить агресор. І в цьому криється одна з головних відмінностей.

Те, що Україна проголошує на папері, залишається фактом. Те, що проголошує росія, залишається тільки на папері. Ми маємо чесні вибори, законно обраного президента та збройні сили, які сьогодні захищають нашу країну. Що з цього є в росії, яка є будь-якою формою правління, але точно не демократичною? СВОЇ вирішили розібратися, як змінювалися конституції росії та України з дня ухвалення, і як путін перетворив свою країну на мордор.

Прийняття конституції та перші редагування

Конституцію України було прийнято 1996 року, російську — на три роки раніше. Варто сказати, що ранній путін був різко проти будь-яких змін до основного документа. Наприклад, у 2005 році він заявляв:

«Стабільність у країні, у суспільстві не може бути забезпечена іншим шляхом, крім стабільності законодавства та основного закону країни — Конституції. Тому ні за яких обставин міняти Конституцію я не маю наміру».

Вгадайте з одного разу, що допомогло вплинути на думку диктатора? Звичайно, це кінець другого терміну, який мав стати останнім. У 2007 році путін заявив, що «чотири роки досить малий термін» для президента. На його тодішню думку, сім років — інша справа, але «кількість термінів має бути обмежена».

В Україні вперше Конституцію коригували 2004 року. Тоді наша країна з президентсько-парламентської республіки перетворилася на парламентсько-президентську. Тобто Верховна Рада отримала у свої руки більше влади. Раділи цьому депутати з Партії Регіонів, які отримали тоді багато мандатів.

Але з приходом до влади Віктора Януковича парламентсько-президентська республіка раптово перестала подобатися членам його партії. Вони звернулися до Конституційного суду із вимогою скасувати реформу 2004 року. КСУ пішов на зустріч регіоналам і вирішив, що ухвалення попередніх правок відбувалося з порушеннями, тому треба повернутися до версії основного закону 1996 року. А це означає знову передати більшу частину влади до рук президента. Так Янукович почав закручувати гайки та будувати диктатуру.

Повернення путіна до влади та втеча Януковича

«Новий» путін через рік після повернення на трон остаточно переконався, що Конституцію «міняти можна, а іноді і потрібно». Перші виправлення він вносить у 2013 році на третьому президентському терміні. Диктатор об’єднує Верховний і Вищий арбітражний суди, і навіть розширює свої повноваження щодо призначення прокурорів. Ідея зрозуміла: навіщо управляти двома органами, якщо можна одним і повністю своїм.

Зараз зрозуміло, що в Україні Янукович хотів собі такої самої максимальної влади, як і путін на болотах. Тому наприкінці 2013 року і розвернувся у бік росії. Результат ми знаємо – Революція Гідності, Небесна сотня та втеча кривавого диктатора.

Зловживання владою та жахливі події зими 2013-2014 призвели до того, що країна повернулася до Конституції 2004 року та парламентсько-президентської республіки. Аналітики вважають, що таке рішення допомогло зберегти інститути влади після втечі «легітимного» та початку окупації Криму. У сучасній історії це був перший випадок, коли основний закон змінили не для того, щоб перерозподілити владу, а для збереження самої держави.

На цьому етапі конституційні шляхи України та росії остаточно розходяться. Наш народ тримає курс на вільну Європу. У росії путін розширює свою владу, включаючи машину пропаганди і лякаючи електорат майданами. Початок війни на Донбасі тільки посилює цей розкол і наше прагнення позбутися будь-якого впливу росії.

Обнулення путіна та зміцнення демократії в Україні

По-справжньому чудовий час настав у росії в 2020 році. Путін обнулив свої терміни та вирішив правити до 2036 року. Тобто всього він планує прожити на посаді президента шість термінів, три з яких збільшені до шести років.

Повноважень у диктатора теж побільшало. Наразі він може керувати роботою уряду. Прем’єр більше не керує Кабміном, а лише організує його роботу. Ще путін може звільняти членів Конституційного та Верховного судів. Раніше він міг лише призначати їх. А з виходом на пенсію путін хоче стати недоторканним сенатором. Якщо, звичайно, переживе війну з нашою країною, в чому ми сумніваємося.

Вкрай важливо те, що у 2020 році путін прописує в Конституції не лише захист суверенітету та цілісності росії, а й підтримку співвітчизників за кордоном. Держава заявляє про готовність відстоювати їхні права та захищати інтереси.

Також закріплюється, що росія є правонаступницею Радянського Союзу. У документі окремо наголошується, що держава «шанує пам’ять захисників Вітчизни» та «забезпечує захист історичної правди». «Применшення значення подвигу народу при захисті Вітчизни не допускається», – йдеться у президентських поправках. Тепер бачимо, «яку історичну правду» мав тоді на увазі путін.

Україна тим часом діяла навпаки. У нас повноваження із центру передавалися на місцевий рівень — у Конституції прописали децентралізацію. 2016 року пройшла судова реформа. А у 2019 році в основному документі закріпили положення «європейської ідентичності українського народу та незворотності європейського та євроатлантичного курсу України».

З приходом до влади Володимира Зеленського в країні відбулася ще одна важлива зміна Конституції. Поки в росії зміцнювалася вседозволеність чиновників і депутатів, українські нардепи втратили недоторканність. А значить, їх зможуть судити.

Висновок

У порівнянні стає зрозуміло, що з 2013 року Україна та росія розвивалися діаметрально протилежним шляхом. Наші зміни Конституції зводилися до прагнення свободи. А в росії в цей час влада максимально концентрувалася в одних руках. Можна піти далі і сказати, що путін вибудовував систему під себе, щоб безперешкодно напасти на Україну і робити все, що вважатиме за потрібне.

Напевно, ми неправі, коли говоримо, що Конституція росії існує тільки на папері. Насправді, обов’язки громадян там цілком відповідають дійсності. А ось права та свободи там є лише в однієї людини. Таке поневолення саме те, проти чого сьогодні бореться Україна. І право на цю боротьбу також закріплене у нашій Конституції.

June 28, 2022

Пошукаємо?